Sopot

Sopot

Sopot ma niewiele ponad 100 lat, jednak jego architektura, dorobek kulturalny i klimat sprawiają, że przybywający tam ludzie przenoszą się w czasie. Charakter Sopotu pozwala czuć się wyjątkowo i z lekkiego dystansu obserwować wyjątkowość w każdym miejscu, począwszy od willi, w której wynajmuje się pokój, poprzez urokliwe uliczki i ludzi, a na restauracjach i klubach skończywszy. Sopot to wspaniała architektura – neoklasycyzm, neogotyk, secesja i eklektyzm. Wszystkie te style współgrają ze sobą tworząc niezapomniane uliczki, aleje i promenady. Masa domków letniskowych, willi, pensjonatów sprawa, że każdy spacer staje się wyjątkowy. Najbardziej znane z unikatowych budynków to – Grand Hotel, Łazienki Południowe, kościół św. Jerzego i Krzywy Domek. Sopot to, obok kurortu letniskowego, również uzdrowisko. Wielu ludzi przyjeżdża tutaj, by dochodzić do zdrowia, korzystając z wód solankowych wydobywanych z głębokości 800 metrów. W zasadzie nie musimy przyjeżdżać do Sopotu na cały pobyt. Jako turyści wpadający przejazdem z powodzeniem w kilka chwil zachłyśniemy się niepowtarzalnym klimatem.

Ciekawe miejsca w Sopocie:

MUZEUM SOPOTU (ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8, tel. (58) 551 22 66)

Na turystów czeka tu bogata wystawa prezentująca historię miasta. Zwiedzający mogą zapoznać się z kolekcją fotografii, starych pocztówek, twórczości sopocian, ze starymi mapami i plakatami, a także przedmiotami zdobiącymi wnętrza.

Godziny otwarcia:

 • Wtorek - Niedziela: od 10.00 do 16.00.

GRODZISKO W SOPOCIE (ul. Jana Jerzego Haffnera 63/63, tel. 58 340 66 00)

Grodzisko jest skansenem archeologicznym, gdzie zobaczymy odtworzone, wczesnośredniowieczne grodzisko w centrum miasta. W sezonie w Grodzisku odbywają sie festyny, a także można wziąć udział w lekcji żywej historii.

Godziny otwarcia:

 • Listopad – kwiecień
  Wtorek – niedziela od 9.00 do 17.00,
 • Maj – październik
  Wtorek – niedziela od 10.00 do 16.00,
 • W poniedziałki nieczynne,
 • Sobota jest dniem bezpłatnego wstępu.

MONCIAK 

Największą atrakcję w Sopocie stanowi Monciak. Łączy on centrum miasta z plażą i najdłuższym na wybrzeżu Bałtyku molem. Zwiedzanie mola to obowiązkowy punkt wycieczek. Monciak natomiast to mekka turystów. Spędzają tutaj najwięcej czasu, spacerując, konwersując w kawiarniach i robiąc zakupy w ekskluzywnych butikach i sklepach z pamiątkami. Wstęp na molo jest płatny. 

LATARNIA MORSKA (ul. pl. Zdrojowy 3, tel. 504 090 710)

Jest to również waży punkt na mapie odwiedzin Sopotu. Latarnia Morska zlokalizowana jest w pobliżu mola. Wysokość tej budowli wynosi 30 metrów, natomiast jej powstanie datuję się na lata 1903 - 1904. Warto wspiąć się na jej szczyt, aby móc napajać się przepięknym widokiem na panoramę całego miasta. 

Godziny otwarcia:

 • Styczeń - Luty: od 10.00 do 16.00,
 • Marzec - Kwiecień: od 10.00 do 18.00,
 • Maj: od 10.00 do 20.00,
 • Czerwiec - Wrzesień: od 09.00 do 21.00,
 • Październik - Grudzień: od 10.00 do 16.00.

SOPOT DLA AKTYWNYCH

Okolice i centrum Sopotu to wspaniałe tereny spacerowe. Zadowolą zarówno miłośników leśnych duktów, jak i amatorów architektury. Sopot, podobnie jak Gdynia i Gdańsk, wchodzi w skład Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w którym znajdziemy całą masę szlaków odpowiednich do pieszych i rowerowych wycieczek w lasach i na skrajach urwisk nadmorskich.
 
Ostatnia aktualizacja - maj 2021r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jastrzebiagora.pl nie odpowiada.

Inne Atrakcje Turystyczne

Zobacz najlepsze atrakcje turystyczne Karpacz i okolice

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00