Jastrzębia Góra • noclegi • atrakcje • informacje
Poznaj popularne

Jeszcze około trzy wieki temu tworzyła ona sznur małych wysepek, które z czasem zaczęły się łączyć. Specyficzny, rozpoznawalny przez każdego mieszkańca Polski, rysunek mierzei długiej na 34 km i powierzchni raptem 32 km kwadratowych rozdziela wody zatoki Puckiej od Morza Bałtyckiego. Mierzeja zaczyna się w otoczeniu miasta Władysławowo, jej szerokość w tym miejscu to ok 300 metrów, i ciągnie się aż do miejscowości Hel, której zawdzięcza nazwę. W okolicy Helu szerokość mierzei to mniej więcej 3 km, lecz w najwęższym miejscu mierzeja ma już raptem 150 metrów.

Z Władysławowa w stronę Helu leżą kolejno, znane, nie tylko u nas, wakacyjne miejscowości urlopowe: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata. Z Władysławowa w kierunku Helu, wzdłuż mierzei, biegnie droga nr 216 oraz linia kolejowa.

Wody Zatoki Puckiej są niesłychanie płytkie, kapitalne do praktykowania windsurfingu, a mielizną nazywaną Rybitwią, między Rewą na stałym lądzie, a Kuźnicą na mierzei, od 2002 r. mają miejsce „Marsze Śledzia” – impreza promująca turystyką nad zatoką Pucką, bezpieczny wypoczynek nad morzem i ochronę przyrody. Marsz ten stanowi niesłychaną oraz niespotykaną atrakcję odpoczynku nad naszym Bałtykiem. Wzdłuż całej mierzei przebiega również ścieżka rowerowa łącząca Władysławowo z Helem.

Na Mierzei Helskiej warto również odwiedzić skansen fortyfikacji w Jastarni, fortyfikacje, port, fokarium w Helu, czy secesyjne pensjonaty i hotele Juraty. Więcej na stronie www.polwysephel.pl