Gdańsk

Gdańsk

GDAŃSK tu portowe miasto z bogatą, wielowiekową tradycją, jest jednym z ważniejszych miast w Polsce, zaraz po Warszawie stanowi najbardziej znane miasto polskie w świecie. Jego historia zaczyna się około 970 roku, kiedy to notuje się istnienie grodu obronnego, wybudowanego przez książęta pomorskie. Kolejno w historii miasta pojawiały się okresy panowania Krzyżaków, książąt i władców polskich oraz czasy, gdy miasto stanowiło odrębny byt. Najważniejszym punktem w kartach historii miasta jest czynny udział jego mieszkańców w obalaniu komunizmu. Obecnie miasto stanowi główny port Polski, a wraz z SopotemGdynią i kilkoma mniejszymi miejscowościami, tworzy jedną z aglomeracji. Swego czasu Gdańsk był najbogatszym i zarazem, najludniejszym miastem w Polsce. Pomimo wojen Gdańsk zachował swój specyficzny urok i wspaniałą, zabytkową architekturę oraz klimat, który warto poczuć, choćby tylko podczas krótkiej, jednodniowej wycieczki. Gdańsk  jest niezwykle gościnny zarówno w dzień, gdy czynne są kafejki i restauracje, jak i wieczorami, gdy możemy skorzystać z oferty restauracji, klubów czy ogródków piwnych oraz bogatej, szczególnie w okresie letnim, oferty rozrywkowej oferowanej przez władze miasta. Trudno podczas jednego dnia zwiedzić cały Gdańsk. Jednak, gdy nie dysponujemy wystarczającą ilością czasu, nie powinniśmy się smucić. Sam spacer po Starówce sprawi, że nasze wakacje nabiorą zupełnie innego wymiaru. Gdańsk zachwyca i zachęca do odwiedzin miliony turystów każdego roku. Bogata oferta kulturalna i turystyczna miasta jest dostępna przez cały rok, dla każdego. Praktycznie każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – spośród oferty kulturalnej obejmującej kafejki i kluby muzyczne oraz teatry, operę i filharmonię, a na turystycznych atrakcjach kończąc i to zarówno związanych z morzem, jak i z lądem. Z Jastrzębiej Góry do Gdańska jest około 60 km - warto wybrać się tam na jednodniową wycieczkę.

Co warto odwiedzić będąc w Gdańsku?

STARE MIASTO

Miejscem, które zazwyczaj odwiedza się w pierwszej kolejności, jest Stare Miasto. To tutaj gromadzą się Turyści, by podziwiać zabytki, zbiory w muzeach i zachwycające swym niepowtarzalnym klimatem ulice i kafejki. Już zwykły spacer po Gdańsku sprawia, że czujemy się wyjątkowo. Wrażenie, jakie na przybyszach wywołuje miasto, przez wielu porównywane jest do odczuć towarzyszących zwiedzaniu Krakowa czy Kazimierza nad Wisłą.

MUZEA WARTE UWAGI

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska stanowi kompleks składający się z kilku oddziałów na terenie miasta. Wspominając tylko najważniejsze, warto odwiedzić: Muzeum Zegarów Wieżowych w Kościele św. Katarzyny, położone w centrum Starego Miasta Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta, z wieżą widokową i kolekcją przedmiotów z międzywojnia, Dom Uphagena, który podobnie jak Dwór Artusa przypomina o czasach świetności miasta, Wieża więzienna i katownia. Warto odwiedzić Muzeum Morskie, którego centrala mieści się w Spichlerzach, a naprzeciwko sławny na cały kraj Żuraw, będący symbolem portowego Gdańska.

ZABYTKOWE ULICZKI, PARKI I BUDOWLE

Gdańsk zachował, mimo działań wojennych, wiele z przedwojennych kamienic, dworków i traktów. Do najbardziej znanych należą wspomniane już – Dwór Artusa i Dom Uphagena. Jednak warto pofatygować się również w nieco inne rejony Starego Miasta czy całego Gdańska. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest Złota Brama i Zielona Brama, Nie można pominąć Wielkiej Zbrojowni, Złotej Kamienicy, Ulicy Mariackiej czy oferty Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich Twierdza Gdańsk. W trakcie spacerów po mieście zaskakuje ogromna ilość baszt, bram, zabytkowych kamienic i świątyń mieszczących w swych murach wyznawców najróżniejszych religii. Ważnym miejscem w życiu kulturalnym miasta jest Targ Węglowy, stanowiący miejsce organizacji targów handlowych w ciągu całego roku, a w miesiącach letnich zamieniający się w Jarmark Św. Dominika znany w całej Polsce z licznych imprez oraz ogromnej ilości kramów z wyrobami rękodzieła.

OLIWA PARK (ul. Opata Jacka Rybińskiego, tel. 583 412 041)

Jest to idealne miejsce na spacer o każdej porze roku. Można zobaczyć jak piękne krajobrazy rysuje w tym miejscu natura. O każdej porze roku możesz dostrzeć coś zupełnie innego. Koniecznie zabierz ze sobą aparat fotograficzny. Wstęp na teren Parku jest bezpłatny. 

Godziny otwarcia:

  • Maj - Wrzesień: od 05.00 do 23.00,
  • Październik - Kwiecień: od 05.00 do 20.00.

ZOO (ul. Karwienska 3, tel. (058) 552 17 51)

Jest to idealne miejsce na spędzenie, w ciekawy sposób wolnego dnia, w gronie najbliższych. Można tu liczyć na masę atrakcji oraz emocji. Jest to bardzo duży obszar do zwiedzania. W tym miejscu nie będziesz narzekał na nude, jest tu ogrom różnego typu gatunków zwierząt. 

Godziny otwarcia: 

  • 9.00 - 19.00

Cennik:

  • Bilet normalny - 30 zł,
  • Bilet ulgowy - 25 zł.
Ostatnia aktualizacja - maj 2021 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jastrzebiagora.pl nie odpowiada.

Inne Atrakcje Turystyczne

Zobacz najlepsze atrakcje turystyczne Karpacz i okolice

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00