Mierzeja Helska, często nieprawidłowo zwana półwyspem, jest mierzeją, gdyż powstała w charakterystyczny dla mierzei sposób – wskutek działania silnych wiatrów i prądów morskich płynących z zachodu na wschód.

Mierzeja Helska w okolicach Chałup - źródło: www.chalupy.net.pl

Mierzeja Helska w okolicach Chałup – źródło: www.chalupy.net.pl

Jeszcze około trzy wieki temu tworzyła ona sznur małych wysepek, które z czasem zaczęły się łączyć. Specyficzny, rozpoznawalny przez każdego mieszkańca Polski, rysunek mierzei długiej na 34 km i powierzchni raptem 32 km kwadratowych rozdziela wody zatoki Puckiej od Morza Bałtyckiego. Mierzeja zaczyna się w otoczeniu miasta Władysławowo, jej szerokość w tym miejscu to ok 300 metrów, i ciągnie się aż do miejscowości Hel, której zawdzięcza nazwę. W okolicy Helu szerokość mierzei to mniej więcej 3 km, lecz w najwęższym miejscu mierzeja ma już raptem 150 metrów.

Z Władysławowa w stronę Helu leżą kolejno, znane, nie tylko u nas, wakacyjne miejscowości urlopowe: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata. Z Władysławowa w kierunku Helu, wzdłuż mierzei, biegnie droga nr 216 oraz linia kolejowa.

Wody Zatoki Puckiej są niesłychanie płytkie, kapitalne do praktykowania windsurfingu, a mielizną nazywaną Rybitwią, między Rewą na stałym lądzie, a Kuźnicą na mierzei, od 2002 r. mają miejsce „Marsze Śledzia” – impreza promująca turystyką nad zatoką Pucką, bezpieczny wypoczynek nad morzem i ochronę przyrody. Marsz ten stanowi niesłychaną oraz niespotykaną atrakcję odpoczynku nad naszym Bałtykiem. Wzdłuż całej mierzei przebiega również ścieżka rowerowa łącząca Władysławowo z Helem.

Na Mierzei Helskiej warto również odwiedzić skansen fortyfikacji w Jastarni, fortyfikacje, port, fokarium w Helu, czy secesyjne pensjonaty i hotele Juraty. Więcej na stronie www.polwysephel.pl

Polecamy

Pensjonat MODERNA Pensjonat MODERNA Jastrzębia Góra

Willa AQUA Willa AQUA Jastrzębia Góra


Jastrzębia Góra noclegi Jastrzębia Góra noclegi

Karwia noclegi Karwia noclegi

Karwia nad morzem Karwia nad morzem