Latarnia Morska Rozewie znajduje się pod numerem 1 na ul. Leona Wzorka w Rozewiu. Patronem ulicy jest latarnik, który pracował tutaj w dwudziestoleciu międzywojennym i na początku wojny został przez hitlerowców zamordowany. Sama latarnia nosi imię S. Żeromskiego, który w latach 1920 -1924 odwiedzał Rozewie – mieszkał ponoć nawet w jednym z pomieszczeń latarni.

Latarnia Morska w Rozewiu - fot. www.jastrzebiagora.pl

Latarnia Morska w Rozewiu – fot. www.jastrzebiagora.pl

Budowla latarni powstała w 1822 r. i poddana była dwóm ważnym modernizacjom. Pierwszej w 1910 oraz drugiej w 1978 roku. W czasie tej drugiej dokonała się największa metamorfoza w wyglądzie latarni – latarnia została podwyższona o 8 m przez wstawienie metalowego walca. Przyczyną zwiększenia wysokości były okoliczne drzewa, które zakrywały światło latarni. Na wieży zastosowano także nowe źródło światła. Wieża latarni jest wysoka na bez mała 33 m, a ze względu na usytuowanie na wysokiej skarpie źródło światła umieszczone jest na wysokości ponad 83 m n.p.m. oraz ma zasięg 26 Mm. Budynek latarni jest dosyć specyficzny – biały, murowany dół i czerwona, metalowa góra.

Latarnia jest udostępniona dla zwiedzających, a dodatkowo w jej wnętrzach mieści się nieduże Muzeum Latarni Morskich w Rozewiu. Można w tym miejscu podziwiać m.in. dawny reflektor latarni wraz z wyposażeniem elektrycznym – urządzenia zostały na swoim położeniu w trakcie przebudowy latarni. Sąsiadującymi miejscowościami: Władysławowo, Karwia a także panoramą morza można zachwycać się z tarasu widokowego latarni.