Latarnia Morska Rozewie znajduje się pod numerem 1 na ul. Leona Wzorka w Rozewiu. Patronem ulicy jest latarnik, który pracował tutaj w dwudziestoleciu międzywojennym i na początku wojny został przez hitlerowców zamordowany. Sama latarnia nosi imię S. Żeromskiego, który w latach 1920 -1924 odwiedzał Rozewie – mieszkał ponoć nawet w jednym z pomieszczeń latarni.

Latarnia Morska w Rozewiu - fot. www.jastrzebiagora.pl

Latarnia Morska w Rozewiu – fot. www.jastrzebiagora.pl

Budowla latarni powstała w 1822 r. i poddana była dwóm ważnym modernizacjom. Pierwszej w 1910 oraz drugiej w 1978 roku. W czasie tej drugiej dokonała się największa metamorfoza w wyglądzie latarni – latarnia została podwyższona o 8 m przez wstawienie metalowego walca. Przyczyną zwiększenia wysokości były okoliczne drzewa, które zakrywały światło latarni. Na wieży zastosowano także nowe źródło światła. Wieża latarni jest wysoka na bez mała 33 m, a ze względu na usytuowanie na wysokiej skarpie źródło światła umieszczone jest na wysokości ponad 83 m n.p.m. oraz ma zasięg 26 Mm. Budynek latarni jest dosyć specyficzny – biały, murowany dół i czerwona, metalowa góra.

Latarnia jest udostępniona dla zwiedzających, a dodatkowo w jej wnętrzach mieści się nieduże Muzeum Latarni Morskich w Rozewiu. Można w tym miejscu podziwiać m.in. dawny reflektor latarni wraz z wyposażeniem elektrycznym – urządzenia zostały na swoim położeniu w trakcie przebudowy latarni. Sąsiadującymi miejscowościami: Władysławowo, Karwia a także panoramą morza można zachwycać się z tarasu widokowego latarni.

Polecamy

Pensjonat MODERNA Pensjonat MODERNA Jastrzębia Góra

Willa AQUA Willa AQUA Jastrzębia Góra


Jastrzębia Góra noclegi Jastrzębia Góra noclegi

Karwia noclegi Karwia noclegi

Karwia nad morzem Karwia nad morzem